Forumlarda Yapılan Rol Oyunları Ve Bir Çağın Yok Olma Serüveni
Şüphesiz ki hepimiz bir zamanlar severek, vakit ayırarak hobi olarak forumlarda rol oyunu yazıyorduk. Karakterlerimiz için çabalıyor, onlara gözümüz gibi bakıyorduk. Forumlarda rol oyunu furyasına değinirsek çok ama çok eskilere dayanır ki bunu yeni yazan bir çok rol oyuncusu bilmez. Haliyle bunu bilmek için yaşınızın epey geçmiş olması gerekir. Burada seneler öncesinden bahsediyor olacağız.

Eskiden Buralar Hep Dutluktu

Seneler öncesinde forumlar arası rol oyunu platformları yok ve sosyal medya gelişmemiş iken... Bir çoğumuz o forum senin bu forum benim kimimiz fan forumlarında kimimiz photoshop oradan oraya bir yaprak misali sürünürken bazı forumlarda açılan senaryo kategorilerinde vakitimizi geçirirdik. Bunu bir kısım kitle için söylüyorum ki şu an bu bahsettiğim kitle buralardan gelip rol oyunu yazmaya başlamışlardır. Kendilerine kocaman bir hoşgeldin! Neyse efendim açıklamak gerekirse bu bazı kitlenin bir başlangıç seviyesi oldu. Sonra ne mi oldu? Yetkin Forum adı altında ücretsiz forum sağlayıcısı sayesinde kimin ya da kimlerin başlattığı bilinmeyen rol oyunu forumları oluşturuldu. Kim başlattıysa buradan ona kocaman bir aferin!

Öncelikli gördüğümüz Harry Potter RPG siteleri ilerleyen zamanlarda yenilikçi özgün RPG forumları, bazı dizi ya da filmlerin RPG forumları hatta anime RPG forumları bile gördük. Peki sonra ne mi oldu? Yetkin Forum'un malesef ki ücretsiz bir site oluşu ve bizim rol oyuncularının yenilikçi ve daha fazla içerik üretmeleri için yetersiz kaldı. Oradan buradan çıkan rahatsız edici reklamlar ve site temasının yeterli seviyede gelişememesi haliyle bir çok rol oyuncusunu yeni bir sisteme yönlendirdi. Mybb forumlarında yapılan RPG macerası böyle başladı.

Mybb forumları belirli bir ücret karşılığı rahatlıkla alabileceğin ve istediğin kadar uğraşabileceğin sistemi kolay ve kullanışlı bir altyapıdır. Kimi rol oyuncuları belirli bir süre bu sistemi sevemedi, kimileri ise Yetkin Forum'a geri döndü. Mybb forumlarının bir özelliği ise temalardı. Bazı kitleyi ayrılıkçı ikili farklı bir gruba dönüştürdü. Karanlık tema sevenler ve aydınlık tema sevenler. Karanlık temacılar aydınlık temaların göz yorduğunu, aydınlık temacılar ise karanlık temanın göz yorduğunu düşündükçe biz bu işin içinden çıkamadık. En iyisini yaptık, çay koyup izledik.

RPG Forumlarının Çöküşünün Yan Etkileri

Aldığınız her ilacın bir yan etkisi vardır ya! Herkesi korkutur ve ya endişelendirir. Bizim yani hepimizin belki bir kesimin ki bu kesim özellikle bu hobi için uğraşıp didinen, site açmaktan yorulmayanlardır. Fakat yanıldığımızı farkedersek bu sorumluluk hepimizin üstüne bir karabasan gibi çöktü ve malesef kurtulmak imkansız. Peki neden bitiyor, umudumuz var mı evet var. Site açan biri olun ya da sadece yazan burada dikkat etmemiz gereken şey bu hobinize vakit ayırmaktan çekinmeyin.

Neler oldu, neler bitti dersek eğer bir koskoca inşa ettiğimiz dünyanın yok olmasına göz yumduk diyebiliriz. Biz burada hayallerimizden bahsediyoruz. Bazılarımız olmak istediğimiz karakterleri yaşadık. Bazılarımız karakterlerimize kendimizden bir parça koyduk. Aslında rol oyunu neydi? Televizyon karşısında gördüğümüz dizi-filmler? Severek okuduğumuz kitap belki de? Evet, bunların hepsi birer oyunculuk ya da yazarlıktı bizim için. Bazılarımız bunu bir meslek yerine hobi olarak seçti ve böyle kaldı.

En büyük etkenler ne yazık ki sosyal medyanın gelişmesi ve insanlara daha çok seçenek sunulması. Facebook, Twitter, Wattpad, Vk gibi bazı sosyal ağlar bunların başlıca sebebi oldu. Facebook, Twitter ve Vk gibi yerlerde 2-3 kelimelik yazanlar çoğalırken Wattpad'de rol oyunu yapmak yerine kitap oluşturma fikirleri bazılarına daha cazip geldi. Kimi kitle ise gerçek hayatına daha fazla vakit ayırmak isteyerek rol oyunu yazmayı bıraktı.

Destek Verin Ve Bizi Hobimizden Koparmayın

Peki biz armut muyduk? Bir kitle hala devam ediyor. Çünkü hala bu uğurda inanmaya devam ediyor. Şu an RPG forumlarının bir çoğu kapatılmış ya da yenilenmiş durumda. Fakat ayakta kalmaya çabalıyor. İnsanlar artık ilgi göstermiyor. Bu nedenle herhangi bir siteye girdiğinizde parmakla sayabileceğiniz çevrimiçi kişiler görürsünüz. Eskisi gibi o sıcak aile ortamları yok. Eskiden kardeş site reklamları olurdu. Şimdi ise bunu uygulayan 1 ya da 2 kişi rasgele görürsünüz. Bir sürü site oluştuğu zamanlar bunun devam etmesine sevineceğimiz yerine rekabet ortamı oluşturduk. Eski insanlar zaten az kaldı.

Demek istersek umudumuzu kaybetmeden ilgi göstermeye devam etmeliyiz. Bütün bir ömrünüzü verin ya da vaktinizi ayırın demiyoruz. Her siteye gidin, dolaşın. Hangisi hoşunuza ya da kurgunuza uyarsa. Yaklaşık bir saatinizi bile verseniz bu katkı için çok büyük bir destek olacaktır. Ayrıca biliyoruz sosyal medyada beş saatini geçiren kişiler elbet vardır. Sosyal medyanın yanıltıcılığından uzaklaşarak bu desteği hepimize verirseniz yeniden büyümemize yardımcı olursunuz.

Son Güncelleme: Salı, 21 May 2019 12:26

Gösterim: 1144

© 2009-2018 Rpg Türkiye

Herhangi bir içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır.